Jak wiele może zmienić grupa naukowców w odniesieniu do całego świata? Bardzo wiele! Udowadniają to naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego. W wiwiadzie dla Panoramy Gospodarczej profesor Czesław Radzewicz opowiada o innowacyjnych projektach, pasji i realiach swojej pracy.
Profesor Czesław Radzewicz to polski fizyk, któego specjalnością jest optyka, szczególnie pasjonują go lasery gemtosekundowe, optyka nieliniowa, a zwłaszcza spektroskopia femtosekundowa. Obecnie kieruje Zakłądem Optyki na Wycziale Fizyki UW oraz zarządzaa dużymi projektami w zakresie infrastruktury badawczej w Narodowym Laboratorium Technologii Kwantowych oraz Narodowym Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych.
Pan Czesław Radzewicz kieruje obecnie projektem, któego celem jest opracowanie urządzenia przyspieszającego diagnostykę białaczki i zwiększającego jej skuteczność.
Białaczka to całą grupa nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego. Niestety problem jest poważny, ponieważ zachorowań na białaczkę z roku na rok jest coraz więcej. Objawy teh choroby nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Szybko postawiona diagnoza pomoże w walce z chorobą.
W projekcie biorą udział badacze z pięciu ośrodków naukowych w Polsce z Uniwersytetem Warszawskim na czele. Na jakiej zasadzie będzie działać urządzenie? Profesor wyjaśnia, że wystarczy pod specjalnym mikroskopem zarejestrować obrazy rozpraszania ramanowskiego, by na ich podstawie odróżnić komórki zdrowe od rakowych. W związku z odmiennością w metabolizmie skutkującą różną zawartością określoncyh związków chemicznych, komórka krwi ma widmo rozpraszania ramanowskiego zależna od jej stanu. Ze względu na to, iż istnieje kilka typów komórek białaczkowych, obserwacja widma ramanowskiego umożliwi odróżnianie wszystkich rodzajów komórek nowotworowych zawartych w badanej próbce krwi. Wskazanie tylko tego najbardzje rozmnożonego nie wystarcza, ponieważ trzeba się wtedy liczyć z nawerotem choroby.
Dzięki temu projektowi lekarze będą w stanie od samego początku zaproponować dedykowane leczenie, odpowiednie dla każdej ze zmian nowotworowych. Dodatkowym atutem jest czas diagnowstyki, który zajmie dosłownie kilka minut. Wyzwaniem jest budowa specyficznych laserów, których nie da się nigdzie kupić, naukowcy muszą je skonstruować samodzielnie.
Martyna Papiernik, Panorama Gospodarcza